Відносини між НАТО та Україною були офіційно започатковані в 1991 році, коли Україна стала членом-засновником Ради північноатлантичного співробітництва. НАТО та Україна чітко усвідомлювали важливість своїх особливих відносин, що було викладено в Хартії про особливе партнерство між НАТО та Україною в 1997 році. Ключовою перевагою вступу України до НАТО є те, що Україна, як союзник, матиме колективні гарантії оборони, передбачені статтею 5 Вашингтонського договору. Тобто всі інші союзники були б готові відповісти на напад на Україну як напад на усіх країн союзниць.

Безпосередньо з колективною обороною пов'язане значне зменшення витрат на забезпечення національної оборони для союзників по НАТО порівняно з тим, що їм довелося б витратити на оборону без НАТО.

Участь в організації, яка виконує важливі для України завдання в євроатлантичному просторі та за її межами, була б значною перевагою для України. Звичайно, наша держава вже робить важливий внесок у операції під егідою НАТО.

Через чисельність населення та стратегічне геополітичне розташування Україна вже є важливим гравцем на міжнародній арені, членство в НАТО збільшить вплив і значимість України через факт її членства, а також через те, що Україна сприйматиметься як впливовий і повноцінний член альянсу.