UA EN

ВІЙСЬКОВИЙ ОБОВ’ЯЗОК

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком громадян України.
Військовий обов’язок включає:

  • підготовку громадян до військової служби;
  • взяття громадян на військовий облік;
  • прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу;
  • проходження військової служби;
  • виконання військового обов’язку в запасі;
  • проходження служби у військовому резерві;
  • дотримання правил військового обліку.

  

НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ З ПИТАНЬ ВЕДЕННЯ
ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ

Стаття 1 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» передбачає, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов’язані виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

  

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ
ПРАВИЛ ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ

Адміністративна відповідальність

Призовники, військовозобов’язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу:

  • у мирний час - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (3400 - 5100 грн);
  • повторно протягом року вчинення порушення - від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100 - 8500 грн);
  • в особливий період - від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (17000 - 25500 грн).

Відповідно до статті 211 КУпАП зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), яке спричинило їх втрату, тягнуть за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 – 850 грн). Повторне протягом року вчинення таких порушень, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період - тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 – 1700 грн).

 

Кримінальна відповідальність

Громадяни, які ухиляються від військового обліку, навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, несуть кримінальну відповідальність.

Частина 1 статті 337 Кримінального кодексу України (далі - ККУ)  передбачає, ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів:

  • карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5100 до 8500 грн) або виправними роботами на строк до одного року.

Частина 2 статті 337 ККУ встановлює, що ухилення військовозобов’язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів:

  • карається штрафом від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 до 11900 грн) або виправними роботами на строк до двох років.

  

ВИМОГИ ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ,
ПЕРЕДБАЧЕНІ ДЛЯ ЗАРАХУВАННЯ/ПРИ ПЕРЕВЕДЕННІ З ІНШИХ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ/ПРИ ПОНОВЛЕННІ НА НАВЧАННЯ

  1. Згідно з п. 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (зі змінами), при прийомі на навчання здійснюється перевірка наявності військово-облікового документа та факту перебування на військовому облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів за місцем реєстрації/проживання.
  2. Військово-облікові документи до приймальної комісії подають:
  • громадяни України чоловічої статі у віці від 17 до 60 років;
  • громадяни України жіночої статі, які закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність та жінки, які добровільно стали на облік військовозобовʼязаних.
  1. До приймальної комісії подається військово-обліковий документ у паперовій або в електронній формі.

          Військово-обліковий документ – це офіційний документ, який підтверджує облік громадянина в системі військового обліку. Він містить інформацію про військовозобовʼязану особу, її військовий статус та інші дані, необхідні для організації військового обліку та мобілізаційної роботи.

          Військово-обліковими документами у паперовій формі є:

  • посвідчення при приписку до призовної дільниці (вступники не старші 25 років);
  • військовий квиток;
  • тимчасове посвідчення військовозобовʼязаного;
  • військово-обліковий документ, за формою затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобовʼязаних та резервістів і форми такого документа».

Окрім цього, перелічені документи мають містити відмітку (штамп/печатку) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, де вступник перебуває/перебував на військовому обліку. У документі має бути відмітка саме органу з назвою «територіальний центр комплектування та соціальної підтримки», не «військовий комісаріат/ військкоммат».

Військово-обліковий документ в електронній формі, отриманий через застосунок Резерв+ або через ЦНАП, надається до приймальної комісії в роздрукованому вигляді. Звертаємо Вашу увагу, що строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше 1 року з дати його формування.

У разі відсутності у вступника військово-облікового документа або наявності документа без актуальної відмітки територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Приймальна комісія не вправі допустити такого вступника до конкурсного відбору студентів на навчання в Сумській філії Харківського національного університету внутрішніх справ.

  1. Відповідно до додатку 5 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (зі змінами), формуються списки персонального військового обліку, що містять персональні дані здобувачів освіти, зазначені в документах вступника.
  2. Після зарахування вступника до числа здобувачів освіти кожен особистим підписом засвідчує факт ознайомлення з Правилами військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (зі змінами).

 

ДО УВАГИ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ,
ЯКІ Є ПРИЗОВНИКАМИ/ВІЙСЬКОВОЗОБОВ'ЯЗАНИМИ

  1. Військовозобов’язані студенти та призовники зобов’язані ознайомитися і дотримуватися Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (Додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (зі змінами).
  2. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку:
    • за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або інших визначених законодавством органах на персонально-первинному військовому обліку;
    • за місцем роботи (навчання) на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, інших органах;
    • у разі вибуття за межі України на строк більше трьох місяців - за місцем консульського обліку в закордонних дипломатичних установах України.
  1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні завжди мати при собі військово-облікові документи та пред’являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України тощо. А в разі втрати таких документів чи випадкового їх зіпсуття - негайно повідомляти про це територіальний центр комплектування та соціальної підтримки в якому перебуває на обліку здобувач освіти.
  2. Військовий облік за місцем навчання в Сумській філії Харківського національного університету здійснюється старшим інспектором з військового обліку відділення кадрового забезпечення на підставі поданих при вступі/поновленні на навчання військово-облікового документа та довідки про місце реєстрації.
  3. Згідно з Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів у Сумській філії Харківського національного університету внутрішніх справ збираються персональні дані про призовників та військовозобов’язаних студентів (додаток 5). Особа, відповідальна за ведення військового обліку, надсилає у семиденний строк з дня видання наказу про зарахування, відрахування із закладу освіти до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки повідомлення про зміну облікових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 4).
  4. Важливо!
    Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістівˮ (одруження/розлучення, народження дітей, отримання/скасування групи інвалідності, отримання документу про здобуття іншої освіти тощо), а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізаціюˮ.
  1. Здобувачі освіти повинні особисто подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на військову службу.
    Крім цього відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізаціюˮ.

  

ДОВІДКА ПРО ЗДОБУВАЧА ОСВІТИ
ДЛЯ ПОДАЧІ В ТЕРИТОРІАЛЬНІ ЦЕНТРИ КОМПЛЕКТУВАННЯ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ
ДЛЯ ОФОРМЛЕННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД ПРИЗОВУ
НА ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ ПІД ЧАС МОБІЛІЗАЦІЇ

Шановні студенти, інформуємо Вас про те, що з 2024 р. зʼявилася можливість згенерувати Довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти  для подачі в територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Замовлення для генерування довідки просимо робити особисто в Сумській філії Харківського національного університету внутрішніх справ.

Довідка підписується електронним цифровим підписом в Єдиної державної електронної бази з питань освіти і не потребує жодних інших підписів і печаток.

Надаємо активне посилання, за яким  можна перевірити, що довідка є в державному реєстрі https://info.edbo.gov.ua/check-study

Лист МОН про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти

ЛИСТ МОН щодо формування довідки про здобувача освіти 

 Наголошуємо на необхідності дотримуватися законодавства в сфері військового обліку. Просимо також про усі зміни військово-облікових документів та персональних даних повідомляти старшого інспектора з військового обліку відділенння кадрового забезпечення Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ Білодід Лілію Миколаївну +380951737774; sumy-dep-vkz@univd.edu.ua