Чергове розширене засідання наукового гуртка кафедри гуманітарних дисциплін «Veritas» відбулося у Сумській філії ХНУВС 13 грудня 2024 року. Темою наукових розвідок здобувачів вищої освіти стала історія боротьби ОУН УПА на Сумщині у період 1941-1949 рр.
У вступному слові доцент кафедри Надія Демиденко зазначила, що сучасна російсько-українська війна зумовила серйозне переосмислення власної історії. Зокрема, Українська Повстанська Армія нині стала символом спротиву агресору та захисту незалежності України. Але заборона на дослідження даної теми за радянської доби сприяла виникненню викривленої інформації, де учасників боротьби за власну свободу зображали не лише як ворогів радянської держави, а і як ворогів власного народу. Залишається і дотепер існувати міф про те, що діяльність ОУН УПА була характерною лише для західних регіонів України. Але, як зауважила Надія Демиденко, віднайдені документи у Державному архіві Сумської області, які будуть продемонстровані на засіданні наукового гуртка, повністю спростовують ці міфи.
Керівник гуртка, доцент кафедри гуманітарних дисциплін Тетяна Пономаренко відзначила важливість дослідження маловідомих фактів з історії України, а особливо Сумщини, адже розуміння власної історії, подій, що відбулися на теренах нашої держави, сприятимуть формуванню національної та громадянської ідентичності.
У доповіді на тему «Діяльність націоналістичних організацій на Сумщині під час нацистської окупації 1941-1943 рр.» здобувач вищої освіти 1 курсу спеціальності 081 Право Агнеса Курінська повідомила, що керівником сумської організації ОУН, яка діяла під прикриттям «Просвіти» у місті Суми, був С. Сапун, на той час – директор сумської приватної гімназії. У 1943 року члени Сумської ОУН, разом з іншими арештованими сумчанами, були розстріляні і спалені на подвір’ї сумської в’язниці.
Здобувач вищої освіти 1 курсу спеціальності 081 Право Анастасія Мішура, висвітлюючи тему «Боротьба Української Повстанської Армії на території Сумщини у 1941-1949 рр.», зауважила, що боївки упівців, керовані провідниками з Волинської та Вінницької областей, найбільш активно діяли на території Кролевецького, Конотопського та Глухівського районів до 1949 року включно.
Анна Яремко, здобувач вищої освіти 1 курсу спеціальності 081 Право, здійснила огляд сучасної української літератури про діяльність ОУН УПА, акцентувавши особливу увагу на колективній праці науковців інституту історії Національної академії наук під керівництвом С. Кульчицького «Організація українських націоналістів і Українська повстанська армія» (2006 р.), повний текст якої можна знайти в мережі Інтернет за покликанням (URL: https://chtyvo.org.ua/authors/Stanislav_Kulchytskyi/Orhanizatsiia_ukrainskykh_natsionalistiv_i_Ukrainska_povstansk).
Учасники наукового зібрання були одностайні у твердженні, що протистояти ворожим фейкам можна лише завдяки глибокій обізнаності в історичних фактах. Саме вони дають зрозуміти традиційно брехливу російську стратегію, спрямовану на дискримінацію всього українського національного руху, зокрема і ОУН УПА, як символу захисту власної державності.