Викладач кафедри юридичних дисциплін Сумської філії ХНУВС Валерій Матус разом із здобувачами 3 курсу СФдср 22-1Пр, СФдср 22-2Пр, що навчаються за спеціальністю Право, взяли участь у тематичній лекції суддів Конституційного Суду України Віктора Городовенка, Алли Олійник, Галини Юровської, за участю судді Європейського Суду з прав людини від України Миколи Гнатовського, у проведенні заняття на тему «Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Україна проти Росії (щодо Криму)». «Судовий контроль за обмеженням права на свободу в контексті Рішення від 19 червня 2024 року № 7-р(ІІ)/2024».

Суддя Європейського Суду з прав людини від України Микола Гнатовський розповів про Справу Суду «Україна проти Росії (щодо Криму)», яка є міждержавною судовою справою в Європейському суді з прав людини щодо скарг України про систематичні порушення окупаційною владою РФ Європейської конвенції з прав людини в АР Крим під час Російсько-української війни (з 2014).

Суд у своєму рішенні встановив факт порушення РФ ст. 5, 7, 10, 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і визнав, що держава-відповідач була відповідальною за адміністративну практику порушень Конвенції.

Судді Галина Юровська, Віктор Городовенко і Алла Олійник також нагадали учасникам зустрічі, що у Криму мало місце масове застосування російського законодавства, як матеріального, так і процесуального, що порушує Конвенцію у світлі вимог міжнародного гуманітарного права. Також були встановлені непоодинокі випадки насильницького зникнення людей та відсутність ефективного розслідування, факти жорстокого поводження та незаконне затримання українських військовослужбовців, етнічних українців, кримських татар і журналістів.

Конституція України гарантує, що кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність; ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом (частини перша, друга статті 29 Конституції України). Також особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду (частина перша статті 62). Це започаткує умови для наближення рівня життя, добробуту та правового захисту українців, як в інших країнах ЄС.

Відкрите спілкування із суддею Європейського Суду з прав людини від України Миколою Гнатовським, суддями Конституційного Суду України викликали жвавий інтерес у студентів. Отриманні знання під час такої зустрічі стануть у нагоді студентам для кращого засвоєння навчальних курсів «Кримінальний процес» та «Міжнародне гуманітарне право».