Для студентів та курсантів першого курсу Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ викладачі кафедри юридичних дисциплін професор Олексій Шуміло та доцент Леся Гончаренко запросили суддів Конституційного Суду України Галину Юровську та Віктора Городовенка для проведення бінарного заняття. Воно було проведено із навчальних дисциплін «Судові та правоохоронні органи України», «Теорія держави та права» та «Конституційне право» на тему «Захист прав особи через інститут конституційної скарги».

Суддя Конституційного Суду України Віктор Городовенко розповів про те, що Конституційний Суд є органом конституційної юрисдикції, який забезпечує верховенство Конституції України, вирішує питання про відповідність Конституції України законів України та у передбачених Конституцією випадках інших актів, здійснює офіційне тлумачення Конституції України, а також інші повноваження відповідно до Конституції України, про особливості функціонування Конституційного Суду. Він акцентував увагу на особливій формі звернення до Конституційного Суду України - конституційні скарзі.

Суддя Конституційного Суду України Галина Юровська виступила зі змістовною лекцією «Захист прав особи через інститут конституційної скарги». Вона окреслила статті Конституції України, що передбачають можливість звернення із конституційною скаргою до Конституційного Суду. Проаналізувала відповідні норми Закону України «Про Конституційний Суд України», що передбачають таку новітню форму звернення до Конституційного Суду. Розповіла про органи Конституційного Суду України, що можуть розглядати конституційну скаргу. Нею було детально проаналізовано зміст конституційної скарги та найбільш поширені помилки щодо її формулювання та подання. Слухачі довідалися, що суб’єктом права на конституційну скаргу є особа, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України (його окремі положення) суперечить Конституції України. Особливістю щодо суб’єкту подання є те, що до суб’єктів права на конституційну скаргу не належать юридичні особи публічного права. Таким чином суддя дослідила рух конституційної скарги у процесі її розгляду.

За допомогою діаграм та таблиць було проілюстровано: кількість конституційних скарг, що надійшли до Конституційного Суду України; інформація про підстави для відмови/закриття конституційного провадження у справах відповідно до ч. 1 ст. 62 ЗУ «Про Конституційний Суд України»; питання які найчастіше порушувались суб’єктами права в конституційних скаргах за останні три роки; закони України (їх окремі положення), що найчастіше оскаржувалися суб’єктами права на конституційну скаргу.

Підводячи підсумок лекції суддя Конституційного Суду України Віктор Городовенко порівняв інститут касаційної скарги в Україні та деяких країнах ЄС. Ним було наголошено на необхідності студентами та курсантами опановувати знаннями, що допоможе їм у майбутньому стати кваліфікованими правоохоронцями та правниками.

Студенти та курсанти отримали багато корисної інформації щодо повноважень Конституційного Суду України, мали можливість задати питання особисто суддям. Презентація лекції викладена у навчальну мережу для ознайомлення студентами та курсантами у межах відповідних курсів. Наостанок наших студентів та курсантів запросили до екскурсії у м. Київ, щоб ознайомитися ближче із приміщенням та бібліотекою Конституційного Суду України.