26 листопада – День пам'яті жертв голодомору та політичних репресій Голодомор 1932-1933 років в Україні - не історична минувшина, а трагічна сторінка історії, яка не має терміну давності і забуття. Вона була і залишається незагоєною раною генетичної пам'яті українського народу.

Україна в 1932-1933 роках пережила страшну трагедію – Голодомор, який забрав мільйони людських життів. В Україні щорічний національний день пам'яті припадає на четверту суботу листопада.

О 16:00 оголошується загальнонаціональна хвилина мовчання, після чого по всій Україні відбувається акція «Запали свічку»: всі охочі несуть свічки до пам'ятників жертвам. В акції можна взяти участь, запаливши свічку в своєму вікні.

ГОЛОДОМОР ЗАБРАВ:

4,5 мільйонів життів, із них 3,9 мільйонів через надсмертність, 1 млн з них - діти віком до 10 років.; 0,6 мільйонів – ненародженими. 60% - чоловіки, 40% - жінки. За 1932 - 1934 роки від голоду померло 13% від загальної чисельності населення України. У містах втрати становлять 4% населення, у сільській місцевості - 16%, тобто серед селян кожен шостий був приречений на смерть від голоду.

Найбільша концентрація смертності спостерігалася у 1933 році, на цей рік припадає 90% людських втрат.

Найбільших людських втрат зазнала Київська та Харківська області, на кожну з них припадає понад 1 млн втрат.

У червні 1933 року в Україні помирали:

ЩОДОБИ – 34 170 осіб

ЩОГОДИНИ – 1 420 осіб

ЩОХВИЛИНИ – 24 особи.

Згідно цієї скорботної дати в бібліотеці організована книжкова виставка «Пам’ять людська незабута повік». На виставці представлені збірники матеріалів наукових конференцій, мемуари в’язнів нацистських таборів Освенціму та Ебензе, збірник вибірки матеріалів з кримінальної справи №475, яка налічуює 331 том і зберігається в поточному архіві Апеляційного суду м. Києва, збірник документів із джерелами з історії голодомору 1932 – 1933 рр. які зберігаються за межами України, а також монографії, документальні розповіді, Книга-Меморіал «Голод 33» та інформаційні матеріали. Всі ці видання інформують про передумови виникнення голодоморів в Україні, які основані на беззаперечних архівних документах і свідченнях багатьох учасників жахливих подій 30 – х років, слугують доказом геноциду українського народу – світової трагедії 20 століття.

Виставку відвідали студенти першого курсу разом з провідним фахівцем філії Ганною Мітітєл. Бібліотекарі провели перегляд представлених видань та акцентували увагу на вивченні історії нашої держави, знанні основних пам’ятних дат, таких як період голодоморів, щоб молоде покоління розуміло і усвідомило загальновідомий висновок про геноцид українського народу як світову трагедію ХХ століття.

Вічна пам'ять безневинним жертвам!