Сумська філія ХНУВС розпочала діяльність у вересні 1995 року як відділення заочного навчання у м. Суми Університету внутрішніх справ. Першими стали 56 слухачів, які навчалися за державним замовленням за слідчо-криміналістичною спеціалізацією. У 2001 році було здійснено перший набір. Сьогодні Сумська філія здійснює свою освітню діяльність на першому (бакалаврському) та другому (магістерському) рівнях вищої освіти за спеціальностями 081 «Право» та 262 «Правоохоронна діяльність». За двадцять п’ять років було створено потужну навчально-матеріальну базу, напрацьовано значний досвід щодо організації та забезпечення освітнього процесу, сформовано кваліфікований колектив науковців і викладачів-практиків, готових до постійного спілкування, обміну досвідом і співпраці, розроблено й втілено у практичну діяльність новітні технології навчання. У 2018 році до філії приєднано Сумський центр первинної професійної підготовки «Академія поліції», в якому за спеціальністю 5162 «Поліцейський (за спеціалізаціями)» проходять первинну професійну підготовку та підвищують свою кваліфікацію працівники поліції. Навчальний процес у Сумській філії забезпечує висококваліфікований колектив науково-педагогічних працівників, серед яких 20 кандидатів наук, доцентів; 3 доктори наук, професори; 18 педагогічних працівників. Підготовку фахівців здійснюють три кафедри: юридичних дисциплін, соціально-економічних дисциплін та гуманітарних дисциплін. Науково-педагогічний склад і здобувачі вищої освіти філії беруть активну участь у наукових, науково-практичних конференціях, семінарах, засіданнях круглих столів та інших наукових заходах. Викладачі філії є авторами багатьох підручників, навчальних і методичних посібників, наукових статей. Філія має бібліотеку із загальним фондом понад 69 тисяч примірників навчально-методичної літератури. Студенти та курсанти філії цікаво і змістовно проводять позанавчальний час: відвідують культурні та мистецькі заходи, займаються у спортивних секціях, беруть активну участь у волонтерському русі та громадському житті.